Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?

ZAMKNIJ

Podologia – co to jest?

Podologia to dział medycyny i kosmetologii, który w Polsce rozwija się bardzo intensywnie od ponad 10 lat. Zajmuje się diagnostyką i pielęgnacją stopy problematycznej ( stopa cukrzycowa, niedokrwienna, reumatoidalna, itp.). Podologia to również szeroko pojęta profilaktyka, gdyż podolog dzięki swojej obszernej wiedzy z zakresu medycyny, wychwytuje nieprawidłowości oraz stany patologiczne w obrębie kończyny dolnej i w razie konieczności kieruje do lekarza specjalisty.

Obszar działania podologa to:

  • Pielęgnacja i diagnostyka kończyny dolnej
  • Przeprowadzanie podstawowego zabiegu podologicznego
  • Pedicure specjalistyczny ( leczniczy)
  • Opieka nad pacjentami dyspanseryjnymi ( cukrzyca, niewydolność krążenia, RZS, itp.)
  • Usuwanie zmian hyperkeratotycznych, typu: odcisk, modzel, nagniotek
  • Pielęgnacja pękających piet
  • Rekonstrukcja paznokci fragmentarycznych po leczeniu lub urazie mechanicznym
  • Korekta wrastających paznokci
  • Indywidualne opracowanie planów pielęgnacyjnych
  • Dobór materiałów odciążeniowych

Aby sprostać zadaniom stawianym podologom niezbędne jest  rzetelne wykształcenie.

W związku z trwającymi regulacjami prawnymi zawodu, panuje na rynku polskim chaos w tej dziedzinie. Uczulamy, aby korzystając z usług gabinetów podologicznych dopytać czy dany gabinet spełnia wymogi sanitarno-epidemiologiczne oraz czy osoba wykonująca zabiegi ukończyła szkołę lub studia z zakresu podologii, czyli jest Podologiem dyplomowanym.

Podstawowe wyposażenie gabinetu podologicznego:

  • Fotel elektryczny
  • Frezarka z pochłaniaczem pyłu lub tzw. „na mokro”
  • Narzędzia podlegające sterylizacji
  • Materiały jednorazowe

W gabinecie podologicznym NIE WOLNO stosować narzędzi i materiałów, których nie można sterylizować. Bezpieczeństwo Pacjentów to podstawowe motto każdego podologa.

Postawowe pojęcia:

DIAGNOSTYKA – ma na celu wychwycenie wszelkich nieprawidłowości w obrębie kończyny dolnej oraz informacja, co do dalszej pielęgnacji lub leczenia.

ODCISK – to zmiana hyperkeratotyczna ( nadmiernego rogowacenia), powstająca w wyniku długotrwałego ucisku (np. nieprawidłowe ustawienie stopy, nieprawidłowe obuwie, skóra sucha, itp.), charakteryzująca się twardym rogowym rdzeniem penetrującym w głąb skóry. Po usunięciu odcisku należy zawsze założyć opatrunek oraz odciążenie celem prawidłowej regeneracji tkanki i uelastycznienia skóry

MODZEL – to obszar nadmiernego rogowacenia, powstający najczęściej w wyniku nieprawidłowego ustawienia stopy (np. obniżony łuk poprzeczny i/lub podłużny, deformacje wrodzone i nabyte). Charakteryzuje się dużą rogową powierzchnią o zabarwieniu żółtawym lub szaro- żółtym.Po usunięciu zmiany również należy koniecznie założyć opatrunek i odciążenie

PAZNOKCIE WRASTAJĄCE – to stan, w którym płytka paznokciowa, dociska lub uszkadza wał paznokciowy powodując dolegliwości bólowe. Przyczyn wrastania jest wiele, min, genetyka, nieprawidłowo skrócona płytka paznokciowa, nieprawidłowo dobrane obuwie, deformacje ortopedyczne stopy, stany patologiczne płytki paznokciowej, otyłość, nadpotliwość stóp, itp..Zadaniem podologia jest ocena stopnia wrastania, oraz odpowiedni dobór mechanizmu korekcyjnego.

BRODAWKA – to zmiana wirusowa, która jest bardzo często mylona z odciskiem. Pomyłka występuje w gabinetach gdzie przygotowanie merytoryczne jest na niskim poziomie

W naszym gabinecie zapewniamy bezpieczeństwo naszym Pacjentom poprzez wykształcenie personelu i przestrzeganie reżimu sanitarno-epidemiologicznego.